כאן בבית: מדיאה // 27-28 ביולי

יצירה חדשה מאת אנסמבל כאן.

 "מורכבות של מיתוס ומודרניזם מתקיימת בצורה מקורית ומרתקת בהצגה החדשה של אנסמבל כאן, בעיבודו ובימויו האנין והמדויק מאד של שלמה פלסנר. זהו אירוע בימתי מעניין וחשוב המציב בפנינו התבוננות מקורית ומאתגרת בזוגיות ובמשפחה בת זמננו מבעד למראה המיתולוגית.

הטרגדיה של אוריפידס, נביא שיחרור האישה, מיוצגת בשלושה דיאלוגים בין מדיאה לבעלה יאסון. בין הדיאלוגים משובצות שתי תמונות מקוריות מאת עידו בורנשטיין, שמתבוננות עמוק ובאיזמל חד בחיי משפחה בת זמננו מבעד לגידול ילדים, אחריות הורית, זוגיות מיובשת, ויתורים, סיוטי לילה וחלומות מדהימים. אודליה סגל מלכותית, זקופה, מצליחה לעצב נשיות שנאלצה לרדת ממעמדה, אבל משהו נשבר בה והיא מסמנת בדקות את ההבנה כי נקמה בעצמה. ניסו כאביה מעצב בגבריות את הגבריות במשבר. זוהי קריסה בהמשכים, כשבשיאה הוא חי את הזוועה של עונשו.

עבודת הוידאו שיצרו איריס מועלם ונמרוד צין היא שחקן חשוב ומהותי בהצגה הזאת, כמו גם המוזיקה המיוחדת של קובי ויטמן ברקע ולשירים, והתלבושות הנהדרות שעיצבה דינה קונסון". צבי גורן, הבמה


על ההצגה

רק שלוש סצינות מוקדשות במחזה של אוריפידס למפגש בין מדיאה ובעלה יאסון. העיבוד הנוכחי מתמקד בסצינות אלה כאשר ביניהן מולחן סיפור העלילה כשירת רוק. דיאלוג נוסף, חיצוני למחזה, מציג את שיגרת חייהם של זוג אחד היום ובוחן עד כמה התרחק רעיון הזוגיות המודרנית מהמיתולוגיה שעיצבה אותו.

בעיבוד למדיאה התמקדנו במיגדר כמלבה את מאבק האימים בין המינים. גם יאסון וגם מדיאה הם קורבנות של עולם פטריאכלי. מדיאה מתנגדת למה שמזהה אותה כאישה, הרחם שלה, ורוצחת את ילדיה. היא גם מתעקשת שיאסון ינטוש את שפת ההגיון הקר. רק אחרי ש"הפכה אותו לאישה", רק אחרי שהביאה אותו להכיר באחריות שלו לרצח ובאובדן המשותף, היא משחררת אותו.

על הבמה שני שחקנים ושתי מצלמות המתעדות אותם בזמן אמת. תוכנה מיוחדת מקרינה אותם כקליידוסקופ. זהו דימוי חי, סוגסטיבי, המפרק גוף ופנים, מרכיב אותם מחדש ומעלה את המשאלה לחיבור אחר, חדש, בין גברים לנשים.

*אנחנו ב"הבית" מתחילים בזמן. המופע מתקיים באולם שאינו מאפשר הכנסת מאחרים לאחר תחילתו.*


תאריכים וכרטיסים

27 ביולי, שישי בשעה 21:00    לרכישת כרטיסים


28 ביולי, מוצ״ש בשעה 21:00  לרכישת כרטיסים


חזרה ללוח המופעים המלאקרדיטים

מחזה: אוריפידס
תרגום: אהרן שבתאי
טקסטים נוספים: עידו בורנשטיין
עיבוד ובימוי: שלמה פלסנר
משחק: אודליה סגל, ניסו כאביה
מוסיקה: קובי ויטמן
במה תאורה: איריס מועלם
וידאו: איריס מועלם ונמרוד צין
עיצוב תלבושות: דינה קונסון
ע.במאי: יסמין שטיינמץ
הפקת וידאו: נמרוד צין
הפקה: שני קינסטלר
מנהלת אנסמבל כאן: נילי ממן